DEKANATSKI SUSRET BRAČNIH PAROVA

Mr.sc. Đurica Pardon, župnik u Punitovcima, održao je 13. veljače 2015.g. obiteljsku radionicu pod naslovom “Tjelesni dodir”. Bio je to drugi po redu susret ovog predavača sa vjernicima donjomiholjačkog dekanata, na kojem je izložio jednu iz niza obiteljskih radionica pod naslovom “Pet jezika ljubavi”. Susret je  započeo u 18 sati u župnoj vjeronaučnoj dvorani i trajao sat vremena, nakon čega je vlč. Pardon ostao na raspolaganju za pitanja zainteresiranih. Na početku radionice rekao je da je cilj shvatiti kako je tjelesni dodir važan način izražavanja emocionalne ljubavi u braku. Također je napomenuo da ovom radionicom želi istaknuti psihološku važnost dodira. Iznio je dijelove Evanđelja u kojima se govori o načinu na koji je Isus u svome javnom životu liječio ljude. Jedan od načina bio je i dodir:”Donesu mu gluhog mucavca pa ga zamole da stavi na nj ruke” – da ga dodirne. Isus je reagirao na želju ljudi, dotakao ga se i događa se čudo: otvoriše mu se uši i razdriješi vez jezika te stade govoriti pravilno. Zatim “Donosili mu dječicu da ih se dotakne, a učenici mu branili. Opazivši to, Isus se ozlovolji i reče im:”Pustite dječicu neka dolaze k meni; ne priječite im jer takvih je kraljevstvo Božje! Zaista, kažem vam, tko ne primi kraljevstva Božjega kao dijete, ne, u nj neće ući.” Nato ih zagrli pa ih blagoslivljaše polažući na njih ruke – dodirujući ih. Nakon Evanđelja predavač je rekao da je “tjelesni dodir način izražavanja obiteljskog zajedništva. Tjelesni dodir može biti glasniji od riječi “volim te”. Dodir bez govora je poput prazne riječi, dodir nas može podcijeniti ali i podići razinu samopoštovanja. Dodirom se mogu izraziti i tuga i radost i samovanje.” Na kraju je zaključio kako “tijelo nije nevažno jer se tijelom iskazuje ljubav a dodirujući tijelo zapravo dodirujemo osobu.”

This entry was posted in Župne obavijesti. Bookmark the permalink.

Comments are closed.