Korizma

Korizma je prvi dio uskrsnog ciklusa liturgijske godine, vrijeme priprave na godišnje slavlje Kristove muke, smrti i uskrsnuća, na slavlje najvećeg kršćanskog blagdana – Uskrsa.

Hrvatska riječ „korizma“ dolazi od latinske „quadragesima“, što znači „četrdesetnica“. Najjednostavnije rečeno, korizma (četrdesenica) je nastala i dobila ime prema biblijskoj tipologiji: po uzoru na Isusov četrdesetodnevni post u pustinji.

U prvo vrijeme korizma nije shvaćena isključivo kao tjelesni post, odricanje od hrane. Post je izvorno značio korjenitu obnovu čitavog života kršćanske zajednice i svakog vjernika u odnosu prema Bogu, prema bližnjemu i prema samome sebi. Korizma je vrijeme bogato duhovnim sadržajima: liturgijom i pobožnostima, koje nas pozivaju na obraćenje i zauzetije življenje svoje vjere, na kršćansko zalaganje. Sve to pokazuje koliko je korizma šira od samog materijalnog uzdržavanja od hrane, na što je tijekom povijesti praktično bila svedena.

 

 

This entry was posted in Župne obavijesti. Bookmark the permalink.

Comments are closed.