HRVATSKO HODOČAŠĆE U MARIA GYUD

Svetkovinu Presvetog Trojstva donjomiholjačka župa proslavila je na svetoj misi u 10 sati u mađarskom marijanskom svetištu Marija Đudu. Svetu misu predvodio je donjomiholjački župnik i dekan preč. Josip Antolović zajedno sa donjomiholjačkim župnim vikarom vlč. Petrom Maskaljević. Svetu misu pjesmom je animirao mješoviti župni zbor “Sv. Cecilija” iz D. Miholjca. Preč, Antolović je u propovijedi rekao kako se “nismo ovdje sakupili da istražujemo prvu i najveću tajnu Presvetog Trojstva. Biblija ne raspravlja o Božjoj opstojnosti nego govori o Bogu i o čovjeku. Svetkovina Presvetog Trojstva nalazi se u sredini crkvene godine i označava život svakog kršćanina koji iz te tajne izvire i ide prema tome da u tu tajnu uroni u vječnosti. Boga ne možemo shvatiti. No nešto ipak možemo naučiti o Bogu gledajući život oko sebe. Na žalost suvremeni čovjek se radije divi djelu svojih ruku nego Božjoj ljepoti oko sebe. Bog nije samo početak svega nego i ljubav za nas i u nama. On je ljubav za nas u otkupljenju Isusa Krista po kojem imamo pristup u Božju milost. Vjera je sigurnija od shvaćanja jer Boga može shvatiti samo Bog – kako je rekao sv. Augustin.” Sveta misa služena je na otvorenom a uz vjernike iz donjomiholjačkog dekanata koji su stigli pješice, autobusom i osobnim automobilima prisutni su bili i Hrvati iz Mađarske koji tamo predstavljaju brojnu manjinu. Nakon svete mise hodočasnici su molili Križni put na otvorenom koji je predvodio vlč. Maskaljević, pjevali litanije Majci Božjoj i Anđeo Gospodnji pred kipom Žalosne Gospe i molili molitvu Majci Crkve u crkvi. Nakon ophoda oko oltara Majke Božje Đudske, praćeni lijepim vremenom, završili su svoje 23. hrvatsko hodočašće u Marija Đud.

This entry was posted in Župne obavijesti. Bookmark the permalink.

Comments are closed.