GOSTOVANJE MISIONARKE IZ BRAZILA

Misijska skupina župe Sv. Mihaela arkanđela D. Miholjac ugostila je 19. lipnja 2018.g. s. Beatricu Krstačić, redovnicu Milosrdnih sestara Sv. Križa koja je skoro 40 godina na službi u misijama u brzilskom gradu Simões Filho. S. Beatrica je u prostorijama župnog pastoralnog centra upoznala članove i suradnike Misijske skupine sa misionarskim radom u Brazilu. Na početku susreta, kojem su prisustvovali i s. Helena Šajbl, provincijalna savjetnica i mons. Vlado Škrinjarić, župnik u Podr. Moslavini, riječi dobrodošlica uputio je donjomiholjački župnik i dekan preč. Josip Antolović rekavši da svi mi zdušno i koliko god možemo podupiremo rad u misijama. S. Beatrica je uz pomoć fotografija predstavila rad katoličke misije u Brazilu. “Naš život je predanje Bogu i bližnjemu. Potreba vremena je volja Božja, trebamo tražiti volju Božju u vremenu i mjestu gdje jesmo, staviti se na put i ići ususret ljudima, onima koji imaju manje mogućnosti – to je naša misija” rekla je s. Beatrica.Pojasnila je da se taj rad odvija kroz posjetu zatvorenicima koji su u zatvor dospjeli radi teške situacije u kojoj su odrasli, a najčešće su zatvoreni radi trgovine drogom. “Puno mladih je na ulici jer su bez škole. Ulaze u kriminal stjecajem loših okolnosti. To je i za mene bio izazov i obogaćujuće iskustvo u kojem sam u potpunosti shvatila Isusove riječi “Oče oprosti im jer ne znaju što čine”, rekla je sestra. Slijedeće područje rada je sa beskućnicima koji su ostali na ulici jer su izgubili posao i kojima su hrana i odjeća ono što im najviše treba. Zatim rad sa obiteljima koje žive u jadnim kućicama na gradskom smetlištu. Njima je najpotrebnija zdravstvena skrb. Sestra je rekla da je vrlo teško ući među te obitelji jer su zatvorene iz straha od kriminalaca raznih vrsta. Crkva je jedina koja im izlazi u susret. U župi imaju desetak skupina koje rade sa starijim osobama jer i stanovništvo Brazila postaje sve starije. Pri župi je i dječji vrtić koji se uzdržava donacijama a koji pohađa 40-tak djece. Organiziraju i tečejeve sviranja na raznim instrumentima kao i tečejeve iz nekih školskih predmeta kako bi mladi mogli lakše upisati željeni studij i pronaći posao. Žele pružiti mladim ljudima uvid u mogućnosti izbora zvanja i zanimanja i pomoći im da barem ostanu na pravom putu. Naglasila je da je liturgijski život vrlo živ ali ne samo katolički nego i drugih, brojnih, vjerskih zajednica. Pučke misije u mjesta blizu grada su također vid djelovanja. U novije vrijeme se otvorilo veliko polje evangelizacije u Amazoniji koja je rijetko naseljena ali sa vrlo mladim stanovništvom. Ondje se pastoral odvija uglavnom vodenim putem. Naglasila je da u Amazoniji postoji velika potreba za prisutnošću katoličkih misija. Završila je riječima:”Bogu hvala za sve što je napravljeno s vaše i naše strane. Ono što će trajno ostati je duhovna stvarnost koju tamo izgrađujemo.” Na kraju su predstavnice Misijske skupine uručile s. Beatrici košaru svojih rukotvorina a s. Helena Šajbl je zahvalila suradnicima Misijske skupine na vrlo dobroj suradnji sa sestrama Sv. Križa. Voditeljica miholjačke Misijske skupine s. Petrinka Tuković je, zajedno sa svojim poglavarstvom, organizirala ovaj susret povodom obilježavanja 150 godina od dolaska Milosrdnih sestara u Đakovo i 50 godina redovništva s. Beatrice. Rekla je kako donjomiholjačka Misijska skupina zajedno sa 32 obitelji, župnikom Vladom Škrinjarić iz P. Moslavine i njihovom Biblijskom skupinom sa još 4 obitelji te sa obiteljima iz Golinaca školuje 73 djeteta u Brazilu. Najavila je da slijedeće godine obilježavaju 10 godina djelovanja u D. Miholjcu. Susret je završio druženjem na domjenku koji su u čast obljetnice Družbe i slavljenice s. Beatrice pripravile članice Misijske skupine.

This entry was posted in Župne obavijesti. Bookmark the permalink.

Comments are closed.