TRIBINA “TEOLOGIJA ŽIVOTA”

Mons. Vladimir Dugalić, dekan KBF-a u Đakovu,, održao je 20. veljače 2019.g. u župnom pastoralnom centru Ivan Vajda predavanje pod nazivom “Teologija života”. Predavanje je započelo u 19 sati a na početku je prisutne pozdravio župnik preč. Josip Antolović. Predavač je pojasnio zašto se odlučio za ovu temu:” Za nekoliko mjeseci u našoj državi biti će donesen zakon o pobačaju, čije pripreme su u tijeku, pa smatram da je tema aktualna.”Na početku predavanja govorio je o genetici, embriologijii i molekularnoj biologiji: “Sve što je živo na svijetu ima istu strukturu, kiselu strukturu, tj. temelj svega su aminokiseline iz kojih su izgrađeni svi organizmi. Svi dijelimo identičnu građevnu strukturu.” Objasnio je način djelovanja ljudskog organizma osvrnuvši se i na GMO organizme koje unosimo hranom te objasnio kada oni postaju opasni za naše zdravlje. “Prirodne znanosti otkrivaju tajnu života te stoga govore o Bogu. Čovjek je u svojoj genetskoj strukturi slobodan. Naša genetska struktura nas određuje samo 10%, ostalih 90% posto su karakteristike na koje je utjecao odgoj. Znanost bez etike i etičkih načela postaje opasna.” Profesor je uz pomoć fotografija objasnio život čovjeka od začeća do rođenja, govorio o spirali i tzv. kontracepcijskim pilulama kao o abortivnim sredstvima. “Dijete nije dio ženina tijela, ono je novi čovjek u ženinu tijelu. Znanost sa svim svojim teničkim dostignućima samo potvrđuje ono što Crkva govori od početka – život čovjeka nastaje trenutkom začeća. Ono što znanost ne može dokazati je nastajanje samosvijesti kod čovjeka. To jedino tumači Sv. Pismo. Ovim fotografijama dokazujemo da od začeća do rođenja nema kvalitativnih promjena na ljudskom biću i u to čovjek ne smije dirati. Rađanje je nastavak Božjeg stvaranja preko roditelja. Život je dar, život je svet i nepovrediv, samo je Bog gospodar života jer jedino On ulijeva u novo stvorenje duhovnu dušu po kojoj se čovjek razlikuje od drugih stvorenja. Roditelji budućem djetetu daju samo svoj biološki materijal. Čovjek ima pravo na život od začeća. Prema tome, može li država koja je pozvana promicati opće dobro, a pravo na život nevinog čovjeka je opće dobro, može li država donijeti zakon o pobačaju? Vjernici su svakako pozvani ne odobriti takav zakon” završio je mons. Dugalić.

This entry was posted in Župne obavijesti. Bookmark the permalink.

Comments are closed.