Dekanatski susret Odbora ŽPV-a za naviještanje Donjomiholjačkog i Valpovačkog dekanata

Prema utvrđenom biskupijskom rasporedu održan je 21. veljače 2019.g. s početkom u 19,30 sati susret Odbora ŽPV-a na naviještanje Donjomiholjačkog i Valpovačkog dekanata. Predavač je bio dr.sc. Stanislav Šota. Susretu, koji se odvijao u donjomiholjačkom pastoralnom centru, prisustvovali su brojni svećenici i članovi ŽPV-a. Nakon pozdrava donjomiholjačkog župnika preč. Josipa Antolovića dr. Šota je prisutne pozvao da budu “udarna evangelizacijska igla” u današnjem ne samo sekulariziranom nego ateiziranom svijetu.“Živimo u svijetu agresivnog ateizma u kojem Crkva treba naviještati Evanđelje i pod cijenu mučeništva ako treba. Danas je poželjno sve što nije vjersko, a što je poželjno to postaje prihvatljivo. Uzroci ateizmu mogu biti protest zbog patnje i nepravde u svijetu, nevjerodostojnost samih vjernika počevši od svećenika pa dalje. Crkva u Hrvata nije zarobljena skandalima kao neke druge, ali je zarobljena materijalizmom, apsolutiziranjem zemaljskih dobara. Đakovačko osječku nadbiskupiju karakterizira sekularizam, vjerski indiferentizam, progon Crkve iznutra i izvana (što je posljedica bivšeg sistema), tradicionalno i ritualističko očitovanje religije, izvanjsko masovno kršćanstvo i vjerska nepoučenost. Iz svih ovih razloga ovaj Odbor mora biti ključ koji svaka župa mora imati, u skladu sa svojim mogućnostima. Nova evangelizacija treba biti nova ne po sadržaju, nego mora dovesti čovjeka do novog zanosa i smisla vjere-drugačijim stilom, govorom i novim hodom u vjeri.” Rekao je također da “Odbor za naviještanje mora imati svoju strukturu, narav i svrhu” pri čemu je predložio da nositelji Odbora prije svega budu vjeroučitelji, župni katehete te nabrojio sve koji bi mogli biti članovi Odbora prema smjernicama Druge biskupijske sinode. Također je nabrojio i područja djelovanja Odbora: organizacija vjerskih radionica za djecu predškolske dobi jednom mjesečno, redovita kateheza djece osnovnih i srednih škola i odraslih vjernika. Na kraju je profesor naglasio da “nikada ne smijemo odustati.”

This entry was posted in Župne obavijesti. Bookmark the permalink.

Comments are closed.