KRIŽNI PUT GOLINCI-MIHOLJAČKI POREČ-RAKITOVICA

Župa Sv. Mihaela arkanđela D. Miholjac organizirala je 7. travnja 2019.g. križni put kroz filijale Golinci- Mih. Poreč-Rakitovica. Ovaj križni put inicirao je 2017.g. tadašnji miholjački župni vikar vlč. Ivan Begović. Započeo je ispred filijalne crkve u Golincima u 15 sati a dovršen polaganjem mrtvog Isusovog tijela u filijalnu crkvu u Rakitovici u 17 sati. Posebnost su mu žive postaje koje su uprizorili članovi rakitovačkog KUD-a.Isus sa križem na ramenima, rimski vojnici i skupina židova predvodili su procesiju u kojoj se molila krunica a na svakoj postaji se razmatrala Isusova muka i pjevala kitica dotične postaje. Članovi procesije su sa puno ozbiljnosti, u tišini, pratili prikazivanje svake postaje jer je bilo očito da su glumci uložili puno truda da to vjerno prikažu. Ispred i iza procesije kretali su se policijski automobili. Tijekom križnog puta vjernici su mogli pristupiti sakramentu Sv. ispovijedi. Nakon polaganja Isusa u grob slijedila je sveta misa koju je predvodio vlč. Ivan Begović, župnik u Retkovcima. On je u propovijedi preporučio vjernicima da pokušaju što manje kritizirati a što više govoriti dobro jedni o drugima jer je to najbolja duhovna obnova sela. “Pokušajmo svoj život usporediti sa križnim putem i sigurno ćemo tada naići i na Šimune Cirence i svete Veronike u svome životu. Ne zaboravimo da nakon 14.-te postaje dolazi uskrsnuće kojega za nas neće biti bez oltara i svete mise” rekao je vlč. Begović. Na kraju je sadašnji  župni vikar vlč. Blaž Jokić zahvalio misniku i rekao da se o marljivosti vlč. Begovića u ovoj župi govori sa puno poštovanja i ljubavi.

Na poticaj vjernika Golinaca i odobrenja župnika preč. Josipa Antolovića, članovi procesije su se odrekli uobičajene okrijepe uz križni put a milostinja medjeljne svete mise u filijalama išla je u korist obitelji u Golincima kojoj je nedavno izgorio krov kuće. Pomoć za tu obitelj se u Miholjcu prikupljala tijekom tjedna u župnoj crkvi Sv. Mihaela arkanđela. Tako se ostvario prvotni cilj inicijatora ovog događaja – zajedništvo na lokalnoj razini.

This entry was posted in Župne obavijesti. Bookmark the permalink.

Comments are closed.