IZAZOV KRŠĆANSKE VJERE PRED NEVJEROM

Profesor Fundamentalne teologije na KBF-u u Đakovu, dr.sc. Davor Vuković, održao je 6. ožujka 2013. g. u našoj crkvi tribinu pod naslovom “Izazov kršćanske vjere pred nevjerom”. Tribina je organizirana iza večernje svete mise i prema posjećenosti se može zaključiti da je izazavala veliki interes vjernika. Profesor je govorio o stanju kršćanske vjere danas, u svijetu i kod nas, te naveo uzroke i posljedice takovog – ne baš dobrog stanja. Rekao je da je čovjek po naravi religiozna biće i usporedio potrebu za religijom kao potrebu za hranom. Kao što u svoju prehranu moramo uključiti razum tako isto moramo učiniti i sa našom vjerom – moramo biti kritični. Rekao je da”suvremena kultura zavarava čovjeka govoreći da Boga treba izbaciti iz horizonata ljudskog života. Ako izbacujemo Boga onda počinjemo štovati “zlatno tele” koje danas predstavljaju tehničke i ine znanosti. Ali ni tehnicizam ni razne egzaktne znanosti ne mogu čovjeku dati odgovore na pitanja poput: Što je čovjek?, Koji je smisao čovjekovog života?, Što je dobro?, Što je to grijeh? Zašto zlo?…Na ta pitanja kršćanima odgovor daje osoba Isusa Krista. Za Njega se valja opredijeliti kritički i slobodno.” Profesor je rekao da današnja kriza vjere predstavlja izazov svim kršćanima da se potrude ponovo oživjeti vjeru i Boga doživjeti i iskusiti u svome srcu. Danas  je kršćaninu potrebna osobna vjera koju može pobuditi molitvom, čitanjem Svetog Pisma i sakramentima. Na sve to nas potiče Godina vjere u kojoj se upravo nalazimo.

Sonja Devčić

This entry was posted in Župne obavijesti. Bookmark the permalink.

Comments are closed.