Križni put ponedjeljkom

U vremenu molitve, posta i pokore, obraćenja i dobrih djela, u vremenu priprave svakog vjernika za proslavu najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa – u korizmi.

Za korizmeno vrijeme veže se pučka pobožnost križnog puta koja se u našoj župi obavlja kroz četiri dana u tjednu: ponedjeljkom (za muškarce), utorkom (za djecu), petkom i nedjeljom (za sve župljane).

Na poseban način dolazi do izražaja pobožnost križnoga puta ponedjeljkom, na kojem se okuplja oko 120 muških članova naše župne zajednice.

Spomenuti križni put započeo je dolaskom preč. Stjepana Jedanija 1965. godine za župnika Župe sv. Mihaela Arkanđela te se od tada pa sve do današnjeg vremena neprekidno obavlja kroz punih 48 godina.

Križni put predmoli župnik vlč. Josip Antolović, križonoša je unazad 7 godina Mario Miočić, dok su prije njega križonoše bili otac i sin, Ilija i Mario Briševac. Pjevanje kod križnog puta predvode muški članovi Crkvenog mješovitog pjevačkog zbora Sv. Cecilija pod vodstvom Darka Balkovića pjevajući korizmene pjesme i uzvišenu pjesmu Stala plačuć tužna mati u obliku koralne sekvence ili kao pučki napjev Stala Majka pod raspelom.

Foto: Luka Balković

Tomislav Falamić